Poduszki podróżne i inne szyjątka TEREFERENKI występują w dwóch wersjach: z poliestrem z recyklingu lub z naturalną łuską. Oba rodzaje wypełnienia sprawiają, że poduszka daje solidne podparcie głowie. Oba są także przyjazne środowisku. Czym natomiast się różnią i które wybrać? Już podpowiadam!
Poliester czy łuska gryki? Każde wypełnienie ma swoje zalety:
Łuska gryki:
- jest w 100% naturalna
- jest cięższa niż poliester (waga takiej poduszki to ok. 700 g), dzięki czemu fajnie masuje barki
- miło szeleści do ucha
- zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza w poduszce, zapobiegając poceniu się
- sprawdzi się w roli termofora
- można do niej dokupić dodatkowy pokrowiec o innym wzorzec
Więcej o zaletach naturalnej łuski przeczytasz tutaj
Poliester:
- pochodzi z recyklingu (przetworzone butelki PET)
- jest lżejszy (ok. 300 g), przez co świetnie sprawdza się w podróży
- wypełniona nim poduszka jest prostsza w pielęgnacji niż ta z łuską gryki
Więcej o zaletach wypełnienia z poliestru przeczytasz tutaj
Czym jeszcze różnią się te wypełnienia?
Inaczej się układają
Wypełnienie sztuczne jest bardziej zwarte i sprężyste. Natomiast łuska miękko „rozlewa” się na ramionach, przez co szyjątko może przybierać różne kształty.
Lis z poliestrem z recyklingu
Lis z łuską gryki
Różnią się konstrukcją i sposobem pielęgnacji
- Poduszka-rogal z łuską gryki składa się z pokrowca zapinanego na suwak i wewnętrznej poduszki z łuską. Zewnętrzny pokrowiec można prać w pralce. Więcej na temat pielęgnacji poduszki z naturalną łuską przeczytasz tutaj.
Pokrowiec z suwakiem
Poduszka wewnętrzna z łuską
- Poduszka podróżna z wypełnieniem sztucznym nie ma wyjmowanej wewnętrznej poduszki, dlatego może być prana w całości w pralce. Przeczytaj, jak dbać o szyjątko z wypełnieniem z poliestru.
Różnią się ceną
Poduszka z wypełnieniem poliestrowym jest tańsza, ta z naturalną łuską – droższa. Wynika to z kosztu samego materiału, ale także z różnic konstrukcyjnych. Uszycie poduszki z gryką jest po prostu bardziej czasochłonne.
A co z wadami?
Jeśli jesteś osobą dbającą o środowisko, pewnie wiesz, że podczas prania poliestru do wody uwalniają się drobiny mikroplastiku. I właściwie to jedyna wada tego wypełnienia, która przychodzi mi do głowy.
Na szczęście poduszki podróżnej raczej nie pierze się codziennie, więc negatywny wpływ na środowisko nie jest znowu taki duży. Zwłaszcza że poliester, którego używam, pochodzi z recyklingu (powstaje z butelek PET), więc szkodzi planecie znacznie mniej niż nowy. Myślę, że z dwojga złego lepsze to, niż całe butelki lądujące w oceanie.
A co z wadami łuski gryki? Przeciwnicy naturalnych łusek zarzucają im, że są mniej higieniczne niż wypełnienia syntetyczne. Nie jest to jednak prawda, jeśli odpowiednio dbamy o poduszkę z łuską (przeczytaj, jak robić to dobrze).
Dla kogoś, kto lubi lekkie poduszki, wadą może być nieco większy ciężar, komuś innemu może przeszkadzać szelest (wg niektórych wręcz chrupanie :)) łusek. Ale to już kwestia indywidualnych preferencji.
Podsumowując: wypełnienie sztuczne czy naturalne – jaką poduszkę podróżną wybrać dla siebie?
Łuska gryki czy poliester z recyklingu – który rodzaj wypełnienia jest lepszy? W skrócie: zależy, czego oczekujesz.
Zastanów się: czy wolisz tworzywa naturalne czy sztuczne? Rzeczy wielofunkcyjne czy proste w pielęgnacji? Który rodzaj poduszki bardziej podoba Ci się z wyglądu? Ile pieniędzy chcesz wydać?
Pomyśl też, jak, gdzie i kiedy chcesz korzystać z poduszki-rogala. W podróży sprawdzi się lekki poliester, w domu przyda się funkcja termofora, którą zapewnia naturalna łuska.
Jeśli lubisz poduszki ze zdejmowanym pokrowcem, wybierz szyjątko z naturalną łuską. Jeśli natomiast wolisz takie, które można prać w całości w pralce i nie interesuje Cię zmiana pokrowca na inny od czasu do czasu, polecam poliester.
Wiesz już, co wybrać? Masz jeszcze pytania? Chcesz zamówić szyjątko? Napisz do mnie
Leave a Reply